Umělec Tim Bengel prodává na Týdnu umění v Berlíně avokádový toast ze zlata za 2,9 milionu dolarů

Pokud jste si mysleli, že je 200 korun příliš vysoká cena za avokádový toast ve vaší oblíbené kavárně, co byste řekli na cenovku 2,9 milionu dolarů? To je totiž cena za sošku s názvem Who Wants to Live Forever? (Kdo chce žít věčně?) od německého umělce Tima Bengela , která je odlita z ryzího zlata a vyobrazuje nakrájené avokádo v bagelu.

Umělecké dílo, které originálním způsobem kopíruje a spojuje díla Zlatá toaleta a Banán přelepený lepicí páskou od Maurizia Cattelana, bude v prodeji prostřednictvím Galerie Rother. Zcela poprvé pak bude veřejně vystaveno v rámci Týdne umění v Berlíně, přičemž konkrétně bude vystaveno v jedné místní restauraci, která se zcela příhodně jmenuje Avocado Club.

Cílem uměleckého díla Who Wants to Live Forever? je podle samotného autora „zachytit ducha doby“. Pro něj osobně avokádo představuje symbol statusu na křižovatce několika trendů: požitkářství tisíciletí, vzestup zdravého stravování a dopad globálního ovocnářského průmyslu na životní prostředí.

Sám vidí jistou analogii mezi svým výtvorem a řeckým mýtem o králi Midasovi, kterému bylo splněno přání proměnit cokoli ve zlato jediným dotykem, přičemž kvůli tomu nakonec zemřel hlady. Bengel v tomto směru prohlásil: „Něco podobného se dnes děje v turbokapitalismu, který ve své touze po maximalizaci zisku ničí své vlastní účastníky.

Aby mohl Bengel toto dílo vytvořit, naskenoval ve 3D celkem dvacet sedm různých kusů svého oběda: pět plátků avokáda, pět plátků rajčete, pět cibulových kroužků, deset listů rukoly a dvě poloviny dýňového bagelu. Poté odlil samostatně každý kus z osmnáctikarátového zlata a vše opět sestavil do podoby sendviče.

Dohromady objekt váží téměř 12 kilogramů, což je ekvivalent zhruba dvouletého dítěte. Prodávající Galerie Rother dokonce nechala navrhnout speciální pouzdro na vystavování, která samotné podle dostupných zdrojů stálo 47 tisíc dolarů, tedy zhruba milion korun.

V prohlášení majitele galerie Christiana Rothera se pak dočteme, že věří, že by se dílo mohlo stát jednou z „ikon své doby“. Konkrétně pak prohlásil mimo jiné i následující: „Snad udělá velké vlny jako rozřezaný Banksy nebo diamantem pokrytá lebka od Damiena Hirsta.

Mladý umělec Tim Bengel se poprvé proslavil v roce 2017, kdy se jeho pečlivé malby, vytvořené lepením plátkového zlata a barevného písku, staly velmi populárním předmětem sdílení na sociálních sítích. Pro samotný Týden umění v Berlíně – Berlin Art Week pak v roce 2019 postavil zlověstnou zahradu ve tvaru lebky z vřesových keřů a mramorových náhrobků.